Odkurzacz centralny- odkurzamy nowocześnie i komfortowo

Instalacja systemu centralnego odkurzania to bardzo dobra inwestycja, która pozwoli nam nowocześnie i komfortowo odkurzać nasze mieszkanie. Pod warunkiem, że poszczególne elementy systemu są dobrze dobrane i wykonane według projektu stworzonego przez doświadczonego wykonawcę. Taką instalacje najlepiej zaplanować już podczas projektowania domu. Na instalację centralnego odkurzania składa się jednostka centralna, gniazda ssące, łączące je rury oraz akcesoria do sprzątania. Działanie centralnego odkurzania odbywa się w następujący sposób: do gniazda wkładamy koniec elastycznego węża, do drugiego końca zakładamy rurę z odpowiednią szczotką. Pracująca jednostka centralna wytwarza podciśnienie dzięki, któremu zanieczyszczenia są zasysane z czyszczonych powierzchni i przez rurociąg trafiają do jednostki.

Szczególną zaletą centralnego odkurzania jest jednak to, że jego praca nie powoduje ruchu powietrza i wzbijanie kurzu. Zassane powietrze jest po wstępnym przefiltrowaniu wyrzucane na zewnątrz budynku. Dzięki temu instalacja ta jest polecana dla domów, w których zamieszkują alergicy.

Jednostka centralna

Jednostka centralna jest najważniejszym i najdroższym elementem instalacji centralnego odkurzania. Jednostki różnią się parametrami technicznymi, wielkością, metodą filtracji powietrza (cykliczną lub workową), konstrukcją (kompakt lub split) oraz ceną i gwarancją.

Parametry techniczne – moc ssąca i moc elektryczną silnika jednostki należy dobrać do wielkości rurociągu i liczb gniazd ssących.

Worek i cyklon – jednostka centralna może być wyposażona w worek papierowy jednorazowego użytku. Droższym rozwiązaniem jest cykloniczna separacja zanieczyszczeń przy której podczas zapełniania filtra nie spada siła ssąca odkurzacza. Udoskonalona wersja tego rodzaju separacji zanieczyszczeń zawiera dodatkowy filtr w jednej z dwóch postaci: worek odwrócony, filtr stały.

Separatory i ich rodzaje

Separatory chronią odkurzacz przed płynami i zanieczyszczeniami szkodliwymi dla silnika. Dzięki ich zastosowaniu odkurzaczem centralnym można sprzątać popiół z kominka, piasek oraz mokre liście na tarasie.

Separator to dodatkowy zbiornik, który podłącza się do węża ssawnego. Zanieczyszczenia zbierają się w nim i nie trafiają do instalacji centralnego odkurzacza. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów separatorów, które różnią się pojemnością i przeznaczeniem do jakiego sprzątania zostały stworzone. Najpopularniejsze są urządzenia tzw. 2 w 1. Ich obsługa polega na użyciu odpowiedniego filtra znajdującego się w zestawie.